Home / Memleket Yollarında / DOĞU ANADOLU / Yapmadan Dönme, Kars

Yapmadan Dönme, Kars

1- Çıldır Gölü

Buz tutan gölün üzerinden ancak bu kadar mutlu olabilirsiniz. Alabildiğince bir beyazlıkta, buzu kırmak için zıplamaya başladık, kürek vurdu, yetmedi kazma derken kıramadık. Balıkçıların çoğu defa testere ile kestiğini duyunca birde bir aracı gölde gezerken görünce kırmaktan vazgeçtik. Kışın bir metreye kadar buz tuttuğu oluyormuş meğerse. Nesi var ki alt tarafı göl, buz tutmuş o kadar soğukta değer mi dediğinizi duyar gibiyim. Oraya vardığımızda mutluluğumdan bağıra bağıra koştuğum doğrudur.

Başka ne yaparsınız peki? Gölden çıkan sarı sazanı yerseniz bir güzel, detaylar aşağıda (Kars mutfağında), atların çektiği kızaklarda göl turuna çekerseniz, dilerseniz balığı beraber tutarsınız. Öyle oltayla falan olmuyor o işler, çok değişik yöntemleri var söylemiş olalım. Aracınız varsa göl üzerinde drift yapın dilerseniz. Gün batımı da çok güzel oluyormuş gün sonuna kalınca göremedik ama birkaç fotoğrafa bakınca mest olduk, yazın geldiyseniz yüzebiliyormuşsunuz da, bizden söylemesi. Biz çok eğlendik, Çıldır Gölüne gelinmeden bir Kars gezisi düşünemiyoruz.

çıldır gölü

2- Ani Harabeleri

Bir kere Unesco listemizin son üyesi. Ermenistan sınırında, arada yorgun Arpaçay sadece. Bu kadar değil onu asıl önemli kılan içindeki eserler. Ani Katedraline girdiğinde başın dönüyor, Halaskar Kilisesin etrafında sen dönüyorsun, Manucehr Camii’ye geldiğinizde penceresinden bir manzaraya bakıyorsunuz orada kalıyorsunuz işte. Daha neler neler? Neden mi anlatmıyoruz? O kadar soğuktu ki ve zamanlama konusunda biraz yanlış yapınca hepsini gezemedik ve oradan o kadar etkilendik ki, bu durum içimize dert oldu, havalar ısınınca tekrarda gidip bütün günü orada geçireceğiz.

1001 kiliseden diye anılıp 40 kapılı şehir deniliyor. 800’den fazla yapı ve mağara var deniyor. Ermenilere başkentlik yapmış olan Ani’de Kiliseler dışında şuan ki sınırlarımız içinde yapılan ilk camii ile İslami eserlerde çok fazla. Selçuklu mimarisi de görecek gözleriniz. Ani Harabeleri hikayeler, efsaneler dolu, araştırarak giderseniz, biraz okursanız geziniz daha da tatlanacaktır. En kötü görevlilerden rehberlik hizmeti satın alabilirsiniz.

ani harabeleri

3- Kars Mimarisi

Kars soğuk, gerçekten soğuk. Ruslar zamanında bu soğuktan hem kendilerini hem de yapılarını korumak için daha sağlam ve daha estetik nasıl binalar yapabilirdi diye çok düşünmüş olmalılar ki böylesine hayranlık uyandırıcı yapılar çıkmış. Kars merkezde hem gündüz gözüyle hem de gece gezin bunları, dokunun, fotoğraflayın. Oturaklı, güven veren ve gösterişli. Baltık mimarinin ülkemizdeki en güzel eserleri burada, sizin keşfinizi bekliyorlar hadi. Köprülerden geçin, özellikle zımba gibi taşları birbirine kenetlenmiş olan Taş köprüsü bir başka.

kars mimarisi

4- Sarıkamış Kayak Merkezi ve Sarıkamış Kültür Evi

İtiraf edelim ki ilk kayak merkezi maceramız ama bu bundan sonrakileri bu kadar sevebilir miyiz emin değiliz. Kaymayı seviyorsanız burası bir harika. Bir kere Alplerde bulabileceğin kristal kar Türkiye’de sadece bu bölgeye yağıyor, gerçekten kristal şekliden, gördük. Çam ormanları içinden kayıyorsun ve havası bir temiz bir temiz ki ciğerlerimiz şaşkınlıktan ne yapacağını bilemedi. Kayarken karşınızda kalan ovada görebildiğiniz her yer beyaz, kaybolursunuz bir beyazlar içinde… En güzeli de sessiz ve sakin. Karışıklık, kalabalık, gürültü, hengame yok. Kayak severler, hiç düşünmeden gidin ama azar azar J

sarıkamış

5- Kars Kalesi, Fethiye Camii, 12 Havariler Kilisesi

Evet biliyoruz, Kars Mimarisini yazmıştık ama Fethiye Camii ve 12 Havariler Kilisesinin yer ayrı. Özellikle 12 Havariler Kilisesini ve Kars Kalesini karşınıza alıp ikisini birden izlemek apayrı. Akşama kaldığımızdan ve hava çok soğuk olunca çıkamadık kaleye ama diğer gezimizde aklımızda. Bizden önce giderseniz fotoğrafları sizden bekliyoruz. Bütün Kars’a tepeden bakmak eminiz ki güzel bir fotoğraf bırakacak anılarımızda.

kars kalesi

Kars Mutfağı

Kars gelmenin en güzel yanlarında biri de bu. Sadece kaz eti yemeğe bile gelinir haberiniz olsun. Başka derseniz, hangel var Kars usulü mantı. Bizim bayıldığımız piti var, farkındayız ismi de çok güzel. Sabah kahvaltısında yada çay, kahve yanında atıştırabileceğiniz ketesi var. Tabi ki ünü tüm Türkiye’de bilinen gravyer kaşarı ve eski kaşarı. Yukarıda kısaca bahsettik sarı sazanı yazmazsak hiç olmaz.

Şimdi soruyorsunuz bütün bunları nerde yiyeceğiz; yorumlarımız tamamen kişisel tercih sizin, önerileriniz olursa yazın lütfen, yemek önemli.

  • Hanımeli Restoran: Burayı güzel kılan Dilek Hanım ve eşi, bir çok konuda bize yardımcı oldular. Aile tadında yemek yerken sohbet edebiliyorsunuz. Sonra Dilek Hanım’ın eşi çıkarıyor akordiyonu size Sarı Gelin türküsünü Kars ağzıyla bir söylüyor ki, mest oluyorsunuz. Burada Kaz eti menü ve Hangel yemeklerini tattık, ikisi de lezizdi. Kars eti menü kişi başı 30 TL.

  • Bizim Restoran: Piti yemek için buraya. Bardakta nohutla beraber kuzu budunu pişiriyorlar ve ona sarı özel rengini veren safran ile leziz bir yemek çıkıyor ortaya. Pitiyi yeme şekli daha da ilginç. Önce yemekle gelen tandır ekmeğini ufak parçalar halinde tabağınıza koyuyorsunuz sonra üzerine yemeğin suyunu döküp biraz yedikten sonra yemeği de döküp afiyetle yiyorsunuz. Yanına soğanda söyleyin Yakup abi öyle dediyse öyledir. Fiyatı: 13 TL
  • Atalay’ın Yeri: Küt mekan, öyle bilinmedik değil, Kars’a gelmeden de adını duymuş olabilirsiniz. Çıldır Gölü manzarasında taze tutulmuş sarı sazanı öyle güzel kızartıyorlar ki, görüntüsü yeter. Yanında mezelerde harika. İşletmeci abimiz rahat, öyle gerilmek yok, doğaçlama gidiyor. Çıldır soğuğunda gezince içeride yanan sobayla da bir gevşiyorsunuz ki sormayın gitsin. Balık porsiyon 18 TL, duble rakı 20 TL.

 

  • Hasan Usta Tatlıcısı: Kars’a gelip bu kadar lezzetli tatlılar yiyeceğimiz aklımıza gelmezdi, işletme sahibi Hasan abi tatlılarından da tatlı olunca ortaya harika bir sohbet çıkıyor. Sorunca söylüyorlar. Soğuktan buz tutan camlardan içeresi görünmüyor, girince tatlı kokusu burnunuza çarpıyor. Bize son gün bonusu oldu, rasgele bir keşifti. Lezzetten yediğimiz tatlıların adını not etmeyi unutmuşuz, sadece biri kaldı aklımızda hasır tatlısı diğerini ise bizim geldiğimizi söyleyin onların yediğinden istiyoruz dediğinde Hasan abi bilecektir adını J favorimiz adını unutmadığımız hasır, porsiyonu 7,5 TL.
  • Gravyerini alabileceğiniz bir sürü yer var aslında, herkes güzel yerler öneriyor. Bizim tercihimiz Habiloğulları Süt Mamülleri oldu. Ankara’ya döndüğümüzde lezzeti bize tekrar tekrar teşekkür ettiriyor. Erzincan tulumundan tekrar söylemeyi planlıyoruz. Fiyatlar 20-25 TL arasında.

Yapacak yazmadığımız çok şey var daha, sadece kendi tecrübelerimiz paylaştık, daha fazlası için zaman kaybetmeyin.

Doğu Ekpresi ile yolculuk tüyoları için tıkla

Kars’ta ulaşım ve maliyetleri için tıkla

About admin

Check Also

Soğuk Şehrin Sıcak İnsanları, KARS

Uzun uzun kurulan hayaller vardır, bazen geceleri uyumadan önce gelir aklınıza, bazen en sıkıldığınız anda, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com