Home / Memleket Yollarında / DOĞU ANADOLU / Soğuk Şehrin Sıcak İnsanları, KARS

Soğuk Şehrin Sıcak İnsanları, KARS

Uzun uzun kurulan hayaller vardır, bazen geceleri uyumadan önce gelir aklınıza, bazen en sıkıldığınız anda, bazen durduk yere. Yıl 2017 ve ben ilk Doğu Ekspresi ile yola çıkma hayalini kurmaya başladığımda 2007’li yıllardı. 10 yıldan biraz daha fazla beklemem gerekti. O zamanlar bu kadar revaçta değildi ve İstanbul-Ankara arası hızlı tren çalışmıyor ve Doğu Ekspresi İstanbul’dan kalkarak Kars’a kadar olan yolcuğunun 36 saatte tamamlıyordu.

Neden bu kadar gecikti ne oldu da bu kadar bekledim bahanelerini sıralasam Ankara’dan Kars’a yol olur, sonuç gidememiş olmak.

Bu fikri çevremizle paylaştığımız an itibarı ile ilk aldığımız tepkiler;

  • Delirmiş olmalısınız!
  • Bu soğukta mı?
  • 24 saat yolculuk mu yapılır?
  • Ya yolda kalırsanız?
  • Neden Kars’a gidiyorsunuz?
  • Tehlikeli değil mi?
  • Hasta olup döneceksiniz!

Bunlar çoğalıyordu, oysa bizim aklımızda tek düşünce vardı, gitmek… Doğu Ekspresi ile memleketin ray kenarı tüm güzelliklerini görmek, yeni kültür, yeni insanlar, yeni maceralar.

2016’un son günü Bahar’la bu zinciri kırdık ve hayalini kurduğum bir yolculuğu daha tamamlamak üzere yola düştük.

doğu ekspresi

Bir geceyi gündüze, bir günü geceye kavuşturduk trende. Türküler dinledik radyondan, kitap okuduk, yemek yedik, trene yemek söyledik, çayımız, kahvemiz, hatta şarabımız yerli yerindeydi. Doyasıya sohbet ettik, uyuyakaldık tıngır tıngır… Yeni yıla trenin içinde girdik ve tren o an neredeydi bilmiyorduk.

Kars’ta zaman sandığımızdan daha eğlenceli, daha samimi, daha soğuk, daha macera dolu, daha arkadaş yanı, daha güvenli geçti. Paylaşacağımız bir sürü anı var, iyi ki gittik, iyi ki oradaydık.

Dönüşe geçtiğimiz an itibarı ile birbirimize sürekli olarak, tekrar gelmeliyiz, bahar ayında da gelelim, kışında gelelim ama Çıldır da gün batımı da yapalım gibi cümleler kurmaktan kurtulamadık. Biz Kars’a aşık olduk, çok güzel arkadaşlıklar kurup, güzel anılar biriktirdik paylaşacak.

İşte bu yazı Kars’a gittiğinizde neler yapılır, nereler gezilir, neler yenilir, şehir içi ulaşım nasıl sağlanır, neler alınır için yazıldı? Kafkasya’nın başkentine, soğuğun en güzel ve çekilir hali için durmayın, çekinmeyin ve yola çıkın.

About admin

Check Also

Doğu Ekspresi ile Yolculuk

Kars gezisini özel ve eğlenceli kılan şüphesiz oraya Doğu Ekspresi ile gidiyor olmanız. Bir Kars …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com