Home / Memleket Yollarında / DOĞU ANADOLU / Kars’ta Ulaşım, Nasıl ve Kaça Giderim

Kars’ta Ulaşım, Nasıl ve Kaça Giderim

Kars’ta en uyanık olmanız gereken konulardan biri ulaşım. Kars’ta bulunduğunuz zaman gezmeniz gereken en özel 3 yerde Kars Merkeze oldukça uzak.

 1. Kars-Çıldır arası 70 km
 2. Kars-Ani Harabeleri arası 46 km
 3. Kars-Sarıkamış 60 km

O yüzden bu konuda ayrı bir başlık açıp bu ulaşım maliyetlerini nasıl daha ucuz hale getirebilirsiniz kısmında tecrübelerimizi paylaşmak istedik.

Yazın gidiyorsanız rahatlıkla otostop çekebilirsiniz ama kışın -20 hatta -30 varan sıcaklarda maalesef bu öyle olmuyor.

İlk geldiğiniz gar ile merkez arası yürüme mesafesinden birazcık fazla ama değer, hem şehre hoş geldin demek isterseniz. Yok ben üşürüm derseniz, gardan merkez 15-25 TL arasında taksi ücreti ödeyebilirsiniz.

Kars gittiğinizde ve sorduğunuzda size önerilen en genel yöntem taksi kiralamak. Uygun taksi ücretini bulana kadar sanırım 5-6 farklı kişi ile görüşmüşüzdür. Bir gün içinde Kars-Çıldır-Ani için sizden istenen ücret 400-450 TL ile başlıyor. Bunun içeresinden Kars’a vardığınız zaman karşılama ve otele yerleştirme son gün havaalanına ya da gara bırakma da mevcut. Biraz fazla pazarlık yaparsanız bu rakam 300’ye kadar iniyor.

Bunu daha da ucuza getirmenin yolu ise kalabalıklaşın. Doğu Ekspresi ile Kars’a gidiyorsanız yataklı ve kuşetli vagonda sizin gibi Kars’a gezmeye giden onlarca kişi var onlarda sizin gibi Çıldır ve Ani’yi görmeden dönmeyecekler muhtemelen. 5 kişi olduğunuz zaman toplam ücret bölü 5 demek hatta bizim gibi 7 kişi dahi olabilirsiniz. Tren dışında akşam yemek yediğiniz restoranda dışarıdan sizin gibi gezmeye gelmiş arkadaşlarla tanışıp plan yapabilirsiniz. Bizimde yaptığımız aynen bu oldu. Akşam yemeğinde restoranda bir anda sabah Ani ve Çıldır yapacak olan var mı dediğimde 7 kişiyi toparlamış olduk J

Yok ben Ani’yi ayrı gezmek istiyorum diyorsanız, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün günde iki kere seferi olduğunu yazabiliriz. Kişi başı 10 TL.

Sarıkamış’a ise bizce taksi ile gitmenize hiç gerek yok. Azıcık yürümeniz gerekebilir ama taksicilerin günlük 200-250 TL arasında fiyatlarına razı olmak istemezseniz.

Birince yöntem sabah treni ile Kars’tan binip Sarıkamış’ta inebilirsiniz ve akşam treni ile dönebilirsiniz, dönüşte Ankara’dan geldiği için rötar olabilir. Bizce daha efektif ve tercih ettiğimiz yöntem ise toplu taşıma. Neredeyse her yarım saatte bir merkezden Sarıkamış’a minibüsler var ücreti kişi başı 8 TL. Kayak merkezine gittiğinizi söylerseniz sizi en yakın yerde indiriyorlar birazcık yürüyorsunuz ama buna değer. Benim kayak takımlar var yürüyemem derseniz Sarıkamış’tan kayak merkezine taksi tutarak 10-15 TL gibi rakama ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Dönüş uçakla havaalanında yapacaksınız taksi dışında çok alternatif yok, sıkı pazarlık yapın merkeze kişi başı 10 TL ile gelebilirsiniz.

Gelelim taksici uyanık arkadaşlara;

Maalesef her yerde olduğu gibi birkaç gezgin, iç turist görünce iştahlananlar var.

 • Pazarlık yapın, ücretlendirme de kapıyı her zaman yüksekte açıyorlar
 • Gitmek istediğiniz restoran, peynirci vb yerleri önceden arayın ve açık olup olmadığını sorun. Çünkü gitmek istediğiniz yeri arayıp orası kapalıymış diyerek anlaşmalı oldukları restoranlara sizi götürebiliyorlar. Biz Bahar’ın uyanıklığı sayesinde son anda kurtulduk.

 • Sarıkamış uzak, oraya taksiden başka ulaşım yok, yürüyemezsiniz yorulursunuz gibi taksici yorumlarına çok aldırmayın. Gayet basit.
 • Şehir içinde neredeyse her yer yürüme mesafesinde, bizce taksi kullanmayın.
 • Gün içerisinde daha fazla müşteri taşımacılığı yapmak için zamansal olarak sizi sıkıştırabilirler. Günübirlik kiralamalar için zamanı da belirleyin. Mesela Sabah 09:00’dan akşam 17:00 gibi. Rotanızı, görmek ve durmak istediğiniz yerleri önceden net olarak söyleyin ve teyit edin. Anlaşamazsanız üzülmeyin başka biriyle uzlaşırsınız.

Ben kendim gezmek istiyorum, kesinlikle bağlı kalamam derseniz araç kiralamak en mantıklı olanı fakat gerçekten araç kullanma konusunda tecrübeniz iyiyse bunu denemelisiniz çünkü kışın yollar bildiğimiz türden değil. Şehir içinde dahi buz üstünde ilerliyorsunuz. Lastiklerin kış lastiği olması sadece bir önlem ama bu bizi kurtarmayabilir. Ayrıca belirtmeliyiz kurumsal firmaların hiçbiri yok, kiralama yaparken de dikkatli olmalısınız. 100-150 TL arasında değişiyor.

About admin

Check Also

Soğuk Şehrin Sıcak İnsanları, KARS

Uzun uzun kurulan hayaller vardır, bazen geceleri uyumadan önce gelir aklınıza, bazen en sıkıldığınız anda, …

One comment

 1. Ani ve çıldır için anlaştığınız taksicinin iletişim bilgieri duruyor mudur acaba hala?

  Paylaşım için teşekkürler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com