Home / Memleket Yollarında / Hatice Teyzenin Yeri, Şirince

Hatice Teyzenin Yeri, Şirince

Efes, Şirince, Selçuk, Meryem Ana derken bu çevrede bütün gün gezdik durduk. Gün sonuna doğru hava üşütecek kadar serinlemeye başlamış ve karnımızda fazlasıyla acıkmıştı. Uçak saatine de vardı ve sıcak bir şeyler yesek diyorduk. Bahar’ın araştırmaları sonucu, Şirince Yolu üzerinden Hatice Teyzenin Yerinde durduk. İçeride kimseler yok ve yemekler oldukça azalmış. İçimden aç kalacağız hissi gittikçe artarken Hatice Teyzenin ve eşinin sıcak karşılaması bir bunu dengeliyor. Çorba dedik, tarhana var dedi ki, birbirimize baktık çünkü üşüdüğümüzde en sevdiğimiz çorbadır. İçindeki tereyağı, acısı inanılmazdı. Ortaya kızartma ve taze zeytin, tereyağı ve sıcak ekmek geldi, tamamdır dedim şimdi oldu. Lezzetli biber dolmasını da yediğimizde gezi bizim için tam olmuştu. O sırada üşüdüğümüz gören amcamız odunu doldurmuş sobaya, ortalık iyice ısınmaya da başlayınca iyice kendimizde geçtik desem yeridir.

Sohbet açıldıkça anlaşıldı mevzu, Hatice Teyzemiz bu çevrede Ege yemeklerini en güzel şekilde yapanlardan. Yurtdışında buraya gelen turlar birbirine önere önere ünü ülke sınırlarını aşmış. Hatta bir yemek kitabı var ve bunu birde İngilizce baskısıyla çıkarmışlar gelen talep üzerine.

Yemekler, işte onlar gerçekten şahaneydi. Öğle saatlerinde gitmeniz tavsiyemiz çünkü en çok çeşit o zaman çıkıyor. Hatta akşama bir şeyler kalmıyor diyebiliriz.

Biz Hatice Teyzeyi o bizi sevince kalan son yemek kitabını da Bahar’a hediye etti. Uçak saati yaklaşmasa daha kalır baya sohbet ederdik. Şirince’ye yolunuz düşerse buradan yemediğiniz yemek için üzülün!

About admin

Check Also

Uzun Saçlının Yeri, Ordu

Karadeniz gezisine çıkan arkadaşlara sesleniyoruz. Türkiye’nin en huysuz ama en lezzetli çay molasının yerini önermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com