Home / Memleket Yollarında / DOĞU ANADOLU / Doğu Ekspresi ile Yolculuk

Doğu Ekspresi ile Yolculuk

Kars gezisini özel ve eğlenceli kılan şüphesiz oraya Doğu Ekspresi ile gidiyor olmanız. Bir Kars gezisi Doğu Ekspresi ile seyahat etmeden fazlasıyla eksik kalırdı. Türkiye’nin ortasından bir ucuna 25 saatte tamamlanan memleket dolu bir yolculuk. Ankara’dan başlayarak, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum’dan geçerek Kars’ta son bulan bu yolculukla bir coğrafya dersinin en güzel, en gerçek, en sevilesi yanını yaşıyorsunuz. Memleket doluyor gözleriniz. Özellikle günün ağarmasıyla göreceğiniz manzaralardan dolayı diliniz tutulabilir, çığlıklar atabilir, şaşkınlık ve heyecan dolu ifadeleri istemsizce sürekli olarak tekrarlıyor olabilirsiniz. Bizde etkisi bu oldu.

IMG-20170130-WA0003 IMG-20170130-WA0004

 

Başkentray çalışmalarından dolayı tren Ankara Gar’dan değil de Kırıkkale Irmak İstasyonundan kalkıyor. Ankara Gardan bindiğimiz otobüs Irmak İstasyonunda durdu ve trenimiz bizi bekliyordu ve hayalini yıllardır kurduğumuz o poz 🙂

7 numaralı yataklı vagonda kompartımanımıza yerleştiğimizde heyecanımız daha da artmıştı. Çantalarımızı yerleştirdik ve ilk hareketin heyecanı ile yüzümüzde aynı anlamı taşıyan gülümse yayılmıştı bile.

Bu yolcuğun özelliğinden biri de yılbaşında yapmış olmamız. 2017’de daha çok gezelim diye gece 00:00 geldiğinde biz nerede olduğumuz dahi bilmiyorduk ama gidiyorduk, yoldaydık.

doğu ekspresi

Türküler dinleyerek ve trenin ray seslerine kulak vererek geçirdik zamanları ve zamanları hiç saymadık. Alkolün etkisi başlayınca yemekli vagonda kahvemizi içtik geldik tekrar sohbete daldık. Bir tren sesinde, bir geçit sesinde tıngır mıngır bir uykuya dalmanın en güzel anıyla uyuyakalmıştık.

Sabah olduğundan Bahar’ın kalk kalk, şuralara bak demesiyle pencereye yönelmem bir oldu. Gördüklerim sonrasında birkaç dakika ses çıkarmadan kalmışım, Bahar ise daha ayrı dünyalarda dalmış gözünü bir an olsun dışarıdan alamıyordu.

doğu ekspresi

doğu ekspresi

doğu ekspresi

Karnımızın acıktığını hissedince kendimize gelerek Bahar’ın hazırlamış olduğumuz granolayı ayaklarımızı uzatıp yine pencereden akan manzara karşı yemek sanırım en afili kahvaltıydı. Doymayınca avokadoyu kaşıklamaya başlamıştık bile.

doğu ekspresi

Yerler geçiyorduk, istasyonlar, köyler. Radyo da hala türküler çalıyordu, tünellerden geçerken sesi bozulan. Dereler ve dağlar ve tepeler, hikayeler birikiyordu.

Sonra Bahar en sevdalı sesiyle başladı Nazım’dan Memleketimden İnsan Manzaralarını okumaya… İşte o an benzersizdi, turnalar aktı yüreğimizden. Bu sefer Nazım için tokuşturduk kadehlerimizi.

doğu ekspresi

Yemekli vagonda çaya yazıla durduk üşüdükçe içimiz ve bakarak karlı ovalara uyuyakalmıştık tekrardan.

Erzurum’da yaklaştığımızda ise karnımız yine acıkmıştı ama bu sefer midemizden gelen sesler Cağ Kebabı içindi. Doğu Ekspresi ile yapılan yolculuğun en lezzetli durağı, Erzurum. Durağa gelmeden birkaç saat önce verilen siparişimiz durakta bizi bekliyordu ve trenden indiğimizde bizim gibi düşünen birkaç yolcu daha olması ayrı komikti. Tren tekrar hareket ettiğinde bu sefer cağ kebabının lezzetiyle Erzurum’a veda ediyorduk.

IMG-20170130-WA0005

Sarıkamış’a doğru devam ederken gün bitiyordu ve biz git gide heyecanlanıyorduk. Bitmesin dediğimiz yolculuğun sonunda Kars’a varacağımız için biraz daha hızlı geçsin istiyorduk zaman. Tüm bu güzellikler aklımızı başımızdan aldığı içindi bu çelişkiler. Yine uzanmış, yine radyo da türküler ve hayaller…

doğu ekspresi

İşte son dakikalar, biraz dağılmışız, toparlanmak zamanımızı aldı ve tren yavaşça durduğunda bir hayalimizin sonuna gelmiş bir diğerine adım atmıştık, Kars.

doğu ekspresi

Biliyoruz birçok soru var aklınızda, nasıl olacak bu işler, nasıl yapılacak. Yolculuğa başlamadan bizim de merak ettiğimiz soruların o kısa cevapları.

  • Nasıl mı seyahat edeceğiz?

Aslında çok basit, devlet demir yollarının sitesine girip hemen bir bilet alıyorsunuz. Seyahat edebileceğiniz 3 tür vagon tipi var. Ankara’dan 18:58’de Kars’dan ise 08:10’de kalkıyor ve günde karşılıklı sadece bir seferi bulunuyor.

-Pulman Vagon

Oturma düzeninde vagon tipi, 24 saatinizi bir koltukta geçirmek istemezsiniz değil mi?

-Kuşetli Vagon

4 kişilik ve açıldığında yatağa dönüşen vagon tipi.

-Yataklı Vagon

2 kişilik, kuşetliden diğer farkı odanızda bir lavabo, mini buzdolabı ve masa oluşu.

Eğer 4 kişiyseniz kuşetli vagonu tercih etmelisiniz, 2 kişi iseniz yataklı vagon ilk tercihiniz olmalı. Eğer kuşetli seçerseniz yanınıza başka yolcuların gelmesini kabul etmiş olursunuz ya da diğer iki koltuğu da alarak tamamen kendinize özel hale getirebilirsiniz.

Vagonlarda ısıyı kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz ve sizi üşütmeyecek bir sıcaklıkta seyahat etmeniz mümkün.

Bizim tercihimiz yataklı vagondan yana oldu, kapımızı içerden kilitlediğimizde dışarı ile tek bağlantımız penceremizde akan manzara. Dilerseniz pencerenin de perdesini indirebilirsiniz. Kapıda zaten pencere yok.

doğu ekspresi

  • Tren bilet fiyatlarını merak ettiniz değil mi?

Yataklı vagonda kişi başı 116 TL, kuşetli vagonda ise 61 TL. Öğrenci ya da gidiş dönüş alırsanız daha indirimli seyahat edebilirsiniz.

  • Yemek işini ne yapıyoruz?

Tavsiyemiz önceden hazırlığını yapmanız. Gece uzun akşam atıştırmalıkları, sabah kahvaltısı ve öğle için aperatifler hazırlayabilirsiniz. Eğer alkol kullanıyorsanız çantanıza koyun ve bir tren yolcuğundan sallana sallana keyfini çıkarın. Yok biz hazırlık yapamayız derseniz, yemekli vagonda hem akşam hem de sabah karnınızı doyurabileceğiniz bir hizmet alabiliyorsunuz. Fiyatlar işte burada J

http://www.rayrestaurant.com.tr/rayrestaurant_menumuz-1.2.4.html

  • Ya tuvalet?

Her vagonda ortak kullanılan tuvaletler bulunmakta bir otel odası temizliğinde değil elbette fakat kullanılmayacak durumda değil, ortalama. Titiz olmakta fayda var.

  • Trenden inebiliyor muyuz?

Ana duraklarda 4-5 dakika kadar duruyor, ara duraklarda durup hemen kalkıyor. Kaçırdığınız anda kaldınız demektir.

  • Sigara içebiliyor muyuz?

Kaldığınız oda da her ne kadar sigara yasaktır uyarısı varsa, penceresiniz açıp bunun keyfini sürebilirsiniz.

    -Ya tren yolda kalırsa?

Bizce yapacağınız en güvenli yolculukların başında geliyor.

-Sıkılmadınız mı?

Güldürmeyin lütfen, Türkiye’yi izlemek dahi yetiyor. Yetmiyorsa komşuculuk oynayın, sohbet edecek arkadaşlarınız olacak vagonunuzda.

    -Telefon çekiyor mu, ya şarjım biterse?

Öncelikle şarjınızın bitmesi bizce iyi bir şey. Bitsin boşverin, bir tren yolculuğunda telefondan uzaklaşmaktan daha iyisi olamaz. Sevindirici haber iki adet priz var ve çalışır durumdalar. Telefonlar genelde çekiyor ama 3G hızında bir bağlantı çoğunlukla beklemeyin.

  • Soğuk olmuyor mu?

İçerisi tişörtle oturacak kadar sıcak.

  • Nevresimler temiz mi?

Dediğimiz gibi bir otel konforu beklemeyin lütfen, kullanılacak kadar temizler. Hiç sorun yaşamadık.

  • Çocuklu aile olarak seyahat edebilir miyiz?

Bizce evet, farklı bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

Kars’ta yapılacaklar için tıkla

Kars’ta ulaşım ve maliyetler için tıkla

Kars’ta iki gün neler neler yaptık okumak istersen tıkla

About admin

Check Also

Soğuk Şehrin Sıcak İnsanları, KARS

Uzun uzun kurulan hayaller vardır, bazen geceleri uyumadan önce gelir aklınıza, bazen en sıkıldığınız anda, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com