Home / Memleket Yollarında / Çok Uzak Değil-miş

Çok Uzak Değil-miş

Bir coğrafyadır ki okul derslerinde dahi doğru düzgün anlatılmayan. Meğer doğu ne yanık bir türküdür. Yazın güneşin, kışın karın esaretiyle yaşanan bir iklimin toprağı meğer ne kadar da kendine özgüymüş.

Akçakale, Suruç isimlerini kanlı bir terör olayının hemen ardından gazetelerde, twitter sayfasında okumakla, bir yol tabelasında okumak arasında çok fark var mesela, yeni öğreniyor hislerim. Bir esnafın size yardımcı olurken kullandığı doğu şivesini sadece televizyon dizilerinde duymaya alışmış kulaklarım güzelliğinin yeni farkına varıyor, bir ağıt dinler gibi dinledim insanları. Köylerinde çıplak ayaklarıyla koşan ve 5 liralık bir tatlıda gözleri parlayan ama gözleri daha fazla şey anlatan çocuklara neden sarılmadık bunca zamandır diye bir soru çengelleniyor beynime. Kadınların giydiği pullu renkli elbiseler sadece folklar oyunlarında olmuyormuş ve gerçekmiş, poşu ile dolaşılabiliyormuş sokakta rahatça, ne güzel. Yüzlerinde kınadan dövmeler sadece çılgın ergenlerin yaptıkları değilmiş ve altmışını aşmış bir nineye nasıl da yakışıyormuş, yeni görüyorum. Harran’ın evleri aslında mağara değilmiş, kendi içinde bir estetiği barındıran yaşam alanıymış, öğreniyorum. Pamuk tarlaları da varmış, fıstık ağaçları da artık biliyorum.

Bozuk para çıkmayınca balık yemini ücretsiz veren üstüne de helal olsun diyen, gittiğin lokantada bu da benden olsun diyen insanlar da varmış gözlerine bakarak, şaşırıyorum.

Memleket diyorum ya, köy köy gezmeden yapılamayacak bir felsefe, kucaklaşmadan giderilmeyecek bir hasret, okumayla öğrenilemeyecek bir ders…

About admin

Check Also

Uzun Saçlının Yeri, Ordu

Karadeniz gezisine çıkan arkadaşlara sesleniyoruz. Türkiye’nin en huysuz ama en lezzetli çay molasının yerini önermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com