Home / Memleket Yollarında / Çınar Restoran Kozak Yaylası, İzmir

Çınar Restoran Kozak Yaylası, İzmir

Bahar’ın helva alırken esnafa buralarda ne yenir içilir sorusuna cevap olarak aldığı cilveli çay, bize yeni lezzetin kapısını açmıştı. Bergama’dan Kozak Yaylası köylerine doğru cilveli çay için yola çıkmıştık. Güzel yayla köylerini gezerken cilveli çayı içebileceğimiz köyü fazlasıyla geçmişiz tekrar dönüş yoluna geçerek Çınar Restoran’ın önünde duruyoruz. Köyün adı Yukarı Cuma. Ramazan abi bizi karşılıyor, soba yanıyor, üzerinden çay ve eşinden başka kimseler yok, işte bu güzel.

Cilveli çay dedikleri çok basit, çayın içine çam fıstığı atıyorlar oluyor cilveli çay… Asıl tat taze çam fıstığında. Yayladaki çam ağaçlarından topladıkları fıstıkları hem satıp hem de kuruyemiş olarak tüketiyorlar. Çayın yanında yine çam fıstığından yapılan fıstık helvası ise asıl tat. İçindekiler gayet doğal ve besleyici, üstelik şeker yok. Çam fıstığı, tahin, pekmezden yapılan bu tatlı gerçekten lezzetli.

Eğer yolunuz Bergama ya da Ayvalık’a düşerse çam fıstığının anavatanı olan Kozak yaylasına mutlaka uğrayın ve Yukarı Cuma köyünde Çınar Restoran’ında yiyin. Ramazan abiye ve eşine de bol bol selam söyleyin.

(http://foodinlife.com.tr/mobile/haber/detail/30783)

About admin

Check Also

Hatice Teyzenin Yeri, Şirince

Efes, Şirince, Selçuk, Meryem Ana derken bu çevrede bütün gün gezdik durduk. Gün sonuna doğru …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com