Home / Memleket Yollarında / 2017’de “Yolların Ardından” Geriye Kalanlar

2017’de “Yolların Ardından” Geriye Kalanlar

Toparlama zamanı, 2017’de neler yaptık, nereleri keşfettik, nerelerde bulunduk diye merak edince, aşağıdaki liste çıktı bir anda… Hadi başlayalım.

Ocak 2017 – Doğu Ekspresi ile Kars

Kaç yılın hayalini gerçekleştirdik, trene ilk adımı attığımızdaki heyecanı hala hissedebiliyoruz. 2017’ye girerken sıcak vagonumuzda şaraplarımızı yudumlayıp sabah göreceğimiz manzaraları düşlüyorduk.

Kars bambaşka heyecan oldu. Çıldır’da delirmek, sarı balıktan yemek, Ani’de bütün uzuvlarımız donanana kadar gezmek, Sarıkamış’ta bulunmak, Kars mimarisinde dolaşmak ve kaz etinden birçok yöresel yemekleri denemek… Harika insanlarla tanışmak. 2017 yılının en özel gezisi Kars oldu desek abartmayız, kesinlikle abartmayız.

Kars yazılarımız;

http://www.seyahatgezi.com/karsta_ulasim_nasil_ve_kaca_giderim/

http://www.seyahatgezi.com/yapmadan_donme_kars/

http://www.seyahatgezi.com/karsta_iki_gun/

http://www.seyahatgezi.com/dogu_ekspresi_ile_yolculuk/

http://www.seyahatgezi.com/soguk_sehrin_sicak_insanlari_kars/

Mart 2017 – Gaziantep

İlk gecenin sonunda doktoru çağırmaya ramak kalmıştı. Bir adım daha atacak derman kalmamış, kendimi öylece yatağa bırakmıştım. Bir şehrin sokakları bu kadar güzel lezzet kokulu olur. Her köşe başında ayrı bir tat, ayrı bir güzellik. Yediklerimiz kadar yemediklerimiz kaldı aklımızda, yine gitmeli diyoruz o yüzden. Yemekten fırsat kaldığı kadarıyla gezdik desek konunun ciddiyetini anlatmış oluruz sanırım. Neleri nerede yedik işte link:

http://www.seyahatgezi.com/gaziantep_yemek_gezisi/

Nisan 2017 – Beypazarı / Ünye

Beypazarın’da günübirlik gezi yetmedi ve bahar geldi ortalık şenlenmiştir diyerek memlekete Ünye’ye kaçmışız. Her sene belli rutine bağladığımız bir durum, gidilemeden durulmuyor zaten.

Mayıs 2017 – Sinop

Mayıs’ın ilk günü Bahar’ın doğum günü, ben ne zamandır dilimde Sinop Sinop diye söylenirken Bahar iyice meraklanmış. O yüzden durmamışız. Cezaevine gitmişiz Sabahattin Ali’yi anmışız, Şahintepesi’de günü batırmış, çıplak ayaklarla Erfelek Şelalelerini tırmanmışız, Akliman-Hamsilos arası nefes almışız. Sabah balıkçılarla balık tutmuş bizce Sinop’un en özel yeri Yalı Kahvesinde kahvaltılar yapmışız, dolaşmışız yine gelmiş Yalı Kahvesinde çayımızı, kahvemizi yudumlamışız. Harika geçmiş, Sinop’un yeri bizde daim özel.

http://www.seyahatgezi.com/sinop/

Haziran 2017 – Konya Kilistra

Konya’da bizi çeken, Konya’da olmasını ilginç bulduğumuz, şaşırdığımız bir yerdeyiz. Kilistra, yaşasın günübirlik keşifler.

Haziran – Temmuz 2017 – Balkanlar

Yıllık izin tatilini bayramla birleştirip 10 günlük Balkanlar turundayız. Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya’yı kapsayan bir gezi yaptık. Oğuzhan’da bu sefer bizimle. Nehirlerde, şelaleler de, göller de, denizler de yüzdük, türlü türlü biralar içtik, yeni tatlar tattık, hosteller de yer aradık, caddelerde umarsız dolaştık, bir çok tarihi alanlarda bulunduk. Paralarımız da çaldırdık, gönlümüzü güzel manzaralara da… Kotor Kalesine çıkarken derman kalmayan dizlerimize inat kilometrelerce yürüdük. Hiçbir saniyeyi boş bırakmayacak dolu dolu 10 gün geçirdik.

Temmuz 2017 – Ihlara Vadisi / Kapadokya

Dostlarımız geldiyse güzel bir hafta sonunu güzel bir gezi ile kapatalım demişiz ve kendimizi önce Ihlara Vadisine ardından Kapadokya’ya atmışız.

Ağustos 2017 – Ünye

Bu kadar gezmeden sonra bu sefer biraz çalışma zamanı fındık toplamak için memleketteyiz.

Eylül 2017 – Akçakoca / Ereğli

Biraz iş biraz gezi. Balık mevsimi de açılmış, güneş Karadeniz sularını hala ısıtıyor ise yapılacaklar belli. Önce taze balık yenildi, ardından Akçakoca’nın en güzel plajında yüzüldü, buraya kadar gelmişken Ereğli’de kısa bir tur atmadan ve dostum Ceyhun’u ziyaret etmeden olmazdı.

Ekim 2017 – Şanlıurfa

İçimizde kaldı, 2 gün yetmedi, yetiremedik. Halfeti, Rumkale, Urfa Merkez, Harran yapıp geldik. Göbeklitepe kapalıydı, müzeye yetişmedik içimizde kaldı ama yine de iyi gezdik. Balıkgöl klasiğinde balıklara yem de attık, Hz. Eyüp’ün sabır makamında sabır da diledik, (ben daha çok gezmeyi diledim) ciğer de, pazarda türlü türlü biberlerin tadını da baktık. Dostumuz Haydar Antep’de onu ziyaret ettik, anı tazeledik, kısacık zamanda Tahmis kahvecisine uğradık, baklava aldık, sabah Beyran Çorbası ile kendimizi ödüllendirdik.

http://www.seyahatgezi.com/sanliurfa/

Ekim 2017 – Yedigöller

Tek cümle, sonbaharın renklerinin böylesini başka yerde bulamazsınız.

Kasım 2017 – Hatay

Aslında plan 2 günlük Mersin’di. Altını üstünü getirecektik, her şeyi buna göre planlamıştık ama işlerim buna izin vermedi. Bizde günübirlik Adana oradan Hatay’a uzandık. Günübirlik bu mesafeler için pek yeterli değilmiş, öğrenmiş olduk. Yine de güzel mezeler tattık, künefemizi yedik, Hatay Merkezde neler var neler yok bilgi sahibiyiz. Yine gidecek miyiz, elbette.

2018 yılı için biraz daha öz ama daha detaylı planlar var, sık sık gezmeye biraz ara, bakalım bizi neler bekliyor.

About admin

Check Also

Uzun Saçlının Yeri, Ordu

Karadeniz gezisine çıkan arkadaşlara sesleniyoruz. Türkiye’nin en huysuz ama en lezzetli çay molasının yerini önermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by moviekillers.com